Chociaż nie wszystkie są groźne dla zdrowia, to warto usuwać pieprzyki, jeśli przeszkadzają, są nieestetyczne lub narażone na działanie słońca. Sprawdź!
Pieprzyki na skórze – usuwać czy nie?
O tym, czy dany pieprzyk trzeba lub można usunąć, decyduje dermatolog po dokładnym zbadaniu skóry pacjenta. Zaleca się usuwanie pieprzyków lub znamion, które wyglądają podejrzanie, sprawiają dyskomfort, szpecą lub wystawione są na działanie promieni słonecznych. Wyjaśniamy, jakie są wskazania do usuwania pieprzyków oraz na czym polegają najpopularniejsze metody.
Czym są pieprzyki?
Pieprzyki to zmiany barwnikowe skóry – są to skupiska komórek barwnikowych (melanocytów), które lokalizują się na różnych obszarach ciała. Pieprzyki mogą być wrodzone lub nabyte. Wrodzone pieprzyki widoczne są na skórze od momentu urodzenia, nabyte tworzą się pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, np. działania promieni słonecznych.
Wskazania do usuwania pieprzyków
Jeśli na Twoim ciele znajdują się liczne pieprzyki lub jakaś zmiana wywołuje Twój niepokój, powinieneś skonsultować się z dermatologiem. Specjalista dokona oględzin zmian – oceni przede wszystkim ich kształt i kolor. Cechy atypowe, które są wskazaniem do pilnego wycięcia zmiany to:
- asymetryczny kształt,
- nieregularne brzegi,
- nietypowe zabarwienie,
- powiększanie się,
- obecność krwawienia.
Nawet jeśli pieprzyk jest niegroźny, można go usunąć przy pomocy lasera lub skalpela. Eksperci z krakowskiej Kliniki Miracki podkreślają, że wskazaniem do usunięcia pieprzyka czy znamienia równie dobrze mogą być względy estetyczne, czy też lokalizacja zmiany w miejscu narażonym na otarcia. Do usunięcia kwalifikują się znamiona podrażniane przez pasek od spodni czy ramiączko stanika. Specjaliści zalecają też usuwanie zmian skórnych, które narażone są na działanie słońca.
Na czym polega laserowe usuwanie pieprzyków?
Większość pieprzyków można usunąć za pomocą szybkiego i stosunkowo mało inwazyjnego zabiegu laserowego. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym przez lekarza. Laser bardzo precyzyjnie usuwa wierzchnią warstwę leczonego obszaru skóry przy minimalnej ingerencji w tkankę otaczającą. Światło lasera jest pochłaniane przez wodę, przez co dochodzi do jej odparowania. Naczynia krwionośne i limfatyczne zostają zamknięte pod wpływem działania lasera, dzięki czemu zabieg jest praktycznie bezkrwawy.
Przeciwwskazaniem do usuwania pieprzyków laserem jest aktywna infekcja występująca w leczonym miejscu, np. opryszczka. Zabiegu tego nie wykonuje się również w przypadku skłonności do tworzenia się bliznowców (blizn keloidowych). Przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania skóry i odstawić leki oraz zioła światłouczulające. Istotnym przeciwwskazaniem jest również podejrzenie, że zmiana skórna może mieć charakter nowotworowy – wówczas zaleca się jej chirurgiczne wycięcie.
Kiedy zdecydować się na chirurgiczne usuwanie zmian skórnych?
Wszelkie podejrzane zmiany skórne kwalifikowane są zazwyczaj do zabiegu chirurgicznego. Jest to jedyna metoda, która umożliwia przebadanie wyciętego fragmentu tkanki (przeprowadzenie badania histopatologicznego), a więc pozwala na wczesne wykrycie choroby nowotworowej. Zabieg polega na wycięciu pieprzyka skalpelem po znieczuleniu miejscowym. Usuwa się zmianę skórną wraz z marginesem zdrowej skóry, aby mieć pewność, że w ciele nie ma pozostałości potencjalnie niebezpiecznej tkanki. Po wycięciu pieprzyka lekarz zakłada szwy i opatrunek. Wyniki badania histopatologicznego dostępne są w ciągu kilku tygodni. Metodę chirurgiczną stosuje się również w przypadku łagodnych zmian skórnych u pacjentów, u których występują przeciwwskazania do laseroterapii.
Jeśli masz więcej pytań dotyczących zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Krakowie.
Comments are closed.