Blizny na twarzy i w innych widocznych miejscach stanowią poważny defekt estetyczny. Jeśli myślisz, że jesteś skazany na życie z blizną, to niekoniecznie tak musi być. Istnieją skuteczne zabiegi medycyny estetycznej, dzięki którym można wyrównać strukturę skóry i zmniejszyć widoczność szpecącej zmiany, a nawet całkowicie się jej pozbyć.
Przyczyny powstawania blizn na twarzy
Na twarzy najczęściej występują blizny potrądzikowe. Niektóre osoby zmagają się z bliznami pourazowymi i pooperacyjnymi na tym obszarze ciała. Blizna utworzona jest z tkanki łącznej włóknistej, która gromadzi się w miejscu urazu. Stanowi naturalną odpowiedź organizmu na uszkodzenie skóry. W przypadku blizn potrądzikowych przyczyną jest rozwój stanu zapalnego. Blizny pourazowe powstają na skutek przecięcia skóry np. ostrym narzędziem. Blizna wyraźnie odróżnia się od zdrowej skóry, pozbawiona jest naskórka, ma jaśniejszy kolor.
Czy można pozbyć się blizny?
Chociaż blizny zazwyczaj nie bolą, to szpecą i na tym głównie polega problem. Niestety trudno jest usunąć tego rodzaju zmiany skórne, zwłaszcza przy pomocy domowych sposobów. W usuwaniu blizn bardzo istotny jest czas. Im starsza zmiana, tym trudniej jest się jej pozbyć. Blizny na początku są różowe lub czerwone. Po pewnym czasie przybierają barwę białą lub perłową i wtedy stają bardziej oporne na różnego rodzaju zabiegi. Metody usuwania blizn zależą od ich rodzaju i wielkości. Nie ma jednego słusznego sposobu na pozbycie się tych szpecących zmian. Indywidualnie dobrane leczenie umożliwia nawet całkowite zredukowanie blizny. Usuwanie blizn na twarzy najlepiej jest powierzyć specjaliście. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z listą sprawdzonych klinik medycyny estetycznej.
Przy pomocy jakich zabiegów, można zredukować blizny na twarzy?
Laseroterapia
Najczęstszą metodę redukcji blizn stosowaną w klinikach medycyny estetycznej jest zabieg laserowy. Przed zabiegiem skóra jest oczyszczana i dezynfekowana, a specjalista dobiera parametry pracy urządzenia. Mikroskopijne wiązki światła wnikają w skórę na określoną głębokość, tworząc siatkę mikrouszkodzeń pobudzających przebudowę kolagenu oraz naturalne procesy naprawcze. Dzięki temu tkanka bliznowata zastępowana jest stopniowo zdrową skórą. Po zastosowaniu lasera skóra łuszczy się przez kilka dni, pozbywając się w ten sposób niepotrzebnego naskórka. Po kilku dniach można zauważyć efekty laserowego usuwania blizn. Dla uzyskania optymalnych rezultatów konieczne jest wykonanie serii zabiegów.
Mezoterapia igłowa
Pomocna w usuwaniu blizn na twarzy jest również mezoterapia igłowa. Polega na wprowadzeniu w leczoną okolicę substancji o regeneracyjnym działaniu. W ostatnim czasie bardzo często wykorzystywane jest w tym celu osocze bogatopłytkowe, które pozyskuje się z niewielkiej ilości własnej krwi pacjenta. Mezoterapię igłową można połączyć z laseroterapią przy zachowaniu odpowiednich odstępów czasowych pomiędzy zabiegami.
Mikroigłowa fala radiowa
Korzystne działanie w leczeniu blizn wykazuje radiofrekwencja mikroigłowa, z której skorzystamy m.in. w Klinice Estell Forest w Warszawie. Jest to zabieg, polegający na jednoczesnej iniekcji i podgrzewaniu tkanki. Zabieg ten znakomicie pobudza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Dzięki temu w krótkim czasie można poprawić wygląd blizny. Mikroigłowa fala radiowa stanowi alternatywę dla zabiegu laserowego, np. w przypadku, gdy u pacjenta występują przeciwwskazania do laseroterapii.
Comments are closed.