Dźwigar betonowy sprężony wykorzystywany jest w budownictwie. Na rynku oferowane są sprawdzone rozwiązania. Warto dowiedzieć się, na co najlepiej postawić.

Dźwigary betonowe sprężone

Jeżeli mowa o budowie konstrukcji o sporych obciążeniach oraz znacznych rozpiętościach, na przykład hal magazynowych, standardowo stosuje się dźwigary betonowe sprężone o jednakowej wysokości przez całą długość belki. Przy ich zastosowaniu można budować dachy płaskie, dachy jednospadowe. Natomiast w przypadku zastosowania dwóch belek w sąsiednich nawach, możliwe jest robienie też dachów dwuspadowych.

Trzeba wiedzieć, że przeważnie spotykany przekrój dźwigara betonowego przypomina dużą literę I. Mowa tutaj o dwuteowej belce o równoległych pólkach. Mają one szerokość od 300 do 500 mm i dużo węższy środnik. Grubość półek, a ponadto wysokość środnika jest obliczana na podstawie zakładanych obciążeń oraz wymagań konkretnej konstrukcji. Na rynku dostępne są dźwigary betonowe o wysokości od 750 do 1800 milimetrów. Natomiast długości dźwigarów wahają się od parunastu do nawet 30 metrów.

Co trzeba wiedzieć o dźwigarze?

W strefie podporowej dwuteowe dźwigary betonowe mogą posiadać przekrój prostokątny, który wynika ze szczegółowych wymagań nośności elementu w całości konstrukcji. Natomiast w dolnej części bloku końcowego mogą posiadać też dodatkowe podcięcie, które ułatwia montaż na przykład na słupach bądź wspornikach. W środniku dźwigarów nierzadko stosowane są otwory, które umożliwiają przeprowadzenie instalacji.

W przypadku, kiedy dźwigary równoległe mają pośredniczyć w przekazywaniu obciążeń z podstawowych dźwigarów dachowych, projektuje się je razem z dodatkowym, dwustronnym wspornikiem, który powinien być najlepszej jakości. Celem jest zapewnienie stabilności dachu.

Dźwigary betonowe sprężone – co gwarantują?

Trzeba wiedzieć o tym, że dźwigary dachowe betonowe o zmiennej wysokości produkowane są jako elementu jedno- bądź dwuspadowe. Przeważnie stosowane są do dachów dwuspadowych o bardzo sporych rozpiętościach, dlatego najpopularniejsze są belki dwuteowe, dwuspadowe.

Warto zaznaczyć, że dolna półka w dźwigarze jest prosta. Spadek górnej, czyli spadek połaci dachowej, może wahać się od poziomu 2 proc. do nawet 6,5 proc. Okazuje się, że najmniejszą wysokość dźwigar ma w częściej podporowej, maksymalną natomiast w środku rozpiętości. Trzeba wiedzieć też o tym, że przeważnie produkowane są dźwigary betonowe ze spadkiem górnej powierzchni wynoszącym 5 proc. Co więcej, stosowanie niestandardowych spadków może zwiększyć cenę konkretnego elementu.

Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwigary betonowe sprężone.

Comments are closed.