W jaki sposób pracodawcy mogą walczyć o nowych, lepszych pracowników? Oczywiście najczęściej wykorzystują do tego zadania odpowiednią pensję, lecz czasem bywa i tak, że pole do działania w tym zakresie jest dość niewielkie. Starają się wtedy sięgnąć po inne, równie atrakcyjne propozycje, czyli np. po przewóz osób.

Z czym wiąże się przewóz pracowników?

Na czym polega przewóz pracowników zapewniany przez pracodawcę? Jest to darmowy środek transportu dla zatrudnionych w firmie osób, które mogą dzięki temu w łatwy i wygodny sposób dostać się do zakładu pracy i do domu.Z czym takie udogodnienie wiąże się dla pracodawcy? Oczywiście jest to dość duże wyzwanie logistyczne, lecz także finansowe. Należy zakupić lub przynajmniej wynająć pojazd, który będzie w stanie przewozić określoną grupę ludzie, a także wyznaczyć najlepszą trasę jego przejazdu. Trasa musi być atrakcyjna nie tylko dla pracodawcy, lecz przede wszystkim dla pracowników, aby mogli oni wygodnie korzystać z takiego transportu.

Dlaczego warto stosować przewozy pracowników?

Jak zatem widać, powołanie do życia przewozu pracowników oznacza spore koszta, a także konieczność opracowania wielu aspektów logistycznych. Jakie konkretnie zalety można osiągnąć i czy warto stosować taki transport pracowników?Oczywiście główne korzyści odnoszą pracownicy, którzy nie muszą ponosić kosztów związanych z dojazdem czy też często nawet utrzymaniem własnego auta. Są mniej zestresowani i spokojniejsi.Wiedzieć trzeba, że żaden pracodawca nie będzie stosował takiego transportu, jeśli nie będzie czerpał z niego korzyści. Jakie są zatem zalety dla pracodawcy? Zdecydowanie najważniejszą korzyścią jest to, że taki benefit przyciąga do firmy znacznie większą liczbę kandydatów do pracy, dzięki czemu można z nich wybrać najlepsze osoby. Oprócz tego taki transport gwarantuje, że wszyscy przejadą o czasie i nie będzie dochodziło do żadnych spóźnień, co jest dużym problemem dla każdego pracodawcy. Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że wypoczęty i zrelaksowany pracownik będzie efektywniejszy.

Comments are closed.