Kiedy zbliża się lato i wakacyjne wyjazdy, bardzo ważny staje się zakup kostiumu kąpielowego. Wybór jest ogromny. Ale czy wiecie, że nie zawsze ludzie zażywali kąpieli i pływali w specjalnych strojach kąpielowych?

Zanim powstał dzisiejszy strój kąpielowy

Pierwsze przedstawienie stroju kąpielowego pojawia się na rzymskiej mozaice z IV wieku, znalezionej na Sycylii. Są na niej panie ubrane w stroje kąpielowe dwuczęściowe. Jednak wydaje się, że wcześniej większość kąpała się po prostu nago.Z późniejszych czasów nie ma żadnych przekazów o kostiumach do kąpieli. Jeśli ludzie się kąpali w rzekach czy jeziorach, to robili to albo nago, albo w jakiejś bieliźnie. Dopiero pod koniec XVII wieku zaczynają się pojawiać wzmianki o obszernych koszulach dla pań oraz kitlach i kalesonach dla panów, w których wchodzili do wody, najczęściej w celach leczniczych. Stroje miały przede wszystkim pozwolić zachować skromność. Wygoda liczyła się zdecydowanie mniej.

Od kąpielowych sukienek do bikini

W XIX w. zaczyna się kształtować plażowa moda. Pierwsze kostiumy kąpielowe dla pań przypominały suknie. Niezbędne były także długie pantalony, pantofle oraz nakrycie głowy.Z czasem panie zaczęły używać do pływania cyrkowych trykotów. Dla wielu osób było to wręcz skandaliczne. Jednak trykoty przetrwały i przekształciły się w jednoczęściowe kostiumy kąpielowe. W dwudziestoleciu międzywojennym zaczęły się pojawiać stroje kąpielowe dwuczęściowe, mające mocno zabudowaną górę oraz dół w formie spodenek.

Przełomem okazał się rok 1946 r., gdy po raz pierwszy zaprezentowano bikini, czyli kostium z bardzo skromnymi majtkami i stanikiem. Nie od razu zdobył popularność. Teraz stał się standardowym kostiumem na plażę, który chętnie zakładają panie w różnym wieku i o różnej sylwetce.

Najważniejsza jest wygoda

Dziś panie mają wielki wybór kostiumów pływackich. Od jednoczęściowych, przez dwuczęściowe do oryginalnych burkini dla muzułmanek. Najważniejszą jednak zasadą przy wyborze stroju pływackiego jest jego dobre dopasowanie oraz dostosowanie do potrzeb. Osoby, które zamierzają strój wykorzystywać do pływania, powinny wybrać kostium jednoczęściowy. Dla miłośniczek plażowania i opalania się najlepsze będą stroje kąpielowe dwuczęściowe.Bardzo ważne jest dopasowanie. Luźny, niedopasowany strój będzie nie tylko psuł sylwetkę, ale także utrudniał pływanie. Przy stroju kąpielowym dwuczęściowym najlepiej osobno dobierać stanik, a osobno majtki. To pozwoli na idealne dopasowanie do sylwetki, pozwalając na plaży czy basenie wyglądać elegancko.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://ekskluzywna.pl/stroje-kapielowe.

Comments are closed.

sittotheleft.org Metalowy stojak na ręczniki orthegoldcps.org