Aranżacja kuchni to podstawa, dzięki czemu będziemy mogli cieszyć się wygodnym i funkcjonalnym pomieszczeniem. Szafki kuchenne dzielimy na górne i dolne. Jak powinniśmy je zaplanować? Warto się temu przyjrzeć.

Dolne szafki kuchenne

Pamiętajmy o tym, że w dolnych szafkach w kuchni, trzymamy rzeczy częściej używane. Do tych górnych kładziemy rzeczy, których używamy rzadziej i nie musimy po nie tak często sięgać. Wszystkie szafki kuchenne powinny zostać dopasowane wymiarami do poszczególnych pomieszczeń. Przeglądając ofertę salonów meblowych, można zorientować się, że dolne szafki mają z reguły wysokość od 86 cm do 90 cm – razem z blatem kuchennym. Grubość samego blatu kuchennego to ok. 35 mm do 38 mm. W przypadku szerokości szafek mamy do czynienia z wymiarami od 15 cm do 90 cm. Głębokość dolnych szafek kuchennych to ok. 50 cm. Wymiary dolnych szafek kuchennych na ogół dopasowuje się do użytkowanych w tym pomieszczeniu sprzętów AGD.

Górne szafki w kuchni

Górne szafki powinny być w odpowiedni sposób usytuowane względem dolnej zabudowy kuchennej. Do tego należy wziąć pod uwagę wyciąg/okap kuchenny i zalecenia producenta. Przyjmuje się, że wymiary takich szafek kuchennych powinny wynosić:

  • głębokość – od 30 do 40 cm,
  • szerokość – od 30 do 90 cm,
  • wysokość – od 30 cm do 127 cm. 

Tak, w przypadku szerokości i wysokości są to naprawdę duże różnice, ale nie można zapominać o tym, że każdy z nas ma inne kuchnie. Zawsze sprawdzajmy dokładne wymiary na jakie możemy sobie pozwolić, aby móc zaplanować funkcjonalną kuchnię. 

Comments are closed.