Marzec 2018 roku pokazał, że czas przygotować się na nowe zmiany. W szczególności, jeżeli chodzi o zarządzenie system BHP w zakładach pracy. Nowe zmiany niosła ze sobą norma ISO 45001, która został ogłoszona właśnie w tym okresie. Wiele firm przygotowało się na to, że trzeba będzie w tej kwestii dopasować się do zupełnie nowych realiów.

OHSAS 18001 oraz PN-N 18001

Zanim jednak zaczęła funkcjonować norma ISO 45001, firmy miały do wyboru OHSAS 18001 oraz PN-N 18001. Tamtejszy System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy sprawował się dobrze, ale jednak nie był jeszcze do końca dopracowany. Co pokazały kolejne lata. Dlatego powstała potrzeba stworzenia nowej normy, która zastąpiła OHSAS 18001 oraz PN-N 18001. Co z tymi firmami, które już je miały? Czy to świadczyło o tym, że ich droga do pozyskania ISO 45001 musiała rozpocząć się od nowa? Nie. Te firmy zostały potraktowane ulgowo. Otrzymały one trzyletni okres przekształcenia się i dopasowania do nowych realiów. Dla nich wdrożenie ISO 45001 zaczęło wyglądać trochę inaczej. Inne firmy, które jeszcze nie posiadały żadnego z wyżej wymienionych certyfikatów, miały opracowaną inną ścieżkę wdrożenia.

ISO 45001:2018

Certyfikat ISO 45001 – w dużym skrócie – to poprawa warunków pracy, które pomogą unikać m.in. wypadków podczas wykonywania codziennych obowiązków. Niby nic takiego, ale trzeba przyznać, że często ma się do czynienia z sytuacjami zagrażającymi życiu. Wiele firm, które już zakończyły proces certyfikacyjny przyznaje, że od momentu wprowadzenia obowiązujących norm, ich firma faktycznie stała się bezpieczniejszym miejscem pracy. Warto również nadmienić, że dzięki temu można poprawić swój wizerunek w oczach potencjalnych klientów, jak również zyskać ich wiarygodność. Zyskują na tym również pracownicy, którzy mają świadomość, że ich pracodawca stwarza bezpieczne miejsce pracy. O wdrożeniu norm, które obowiązują razem z certyfikatem można by dużo mówić. 

Tym bardziej więc warto przemyśleć audyt ISO 45001, który może wykonać firma DJB doradztwo. Dzięki temu można bardzo skorzystać – również, jeżeli chodzi o rosnące zyski w przyszłości. Chociaż należałoby powiedzieć, że to akurat jest pośrednią, naturalną konsekwencją. Jest bowiem wiele takich firm, które uważa, że mogą zdecydować się na współpracę z firmami posiadającymi certyfikat ISO 45001. Więc chociażby dlatego warto się na to zdecydować – aby móc nawiązać nowe relacje biznesowe. 

 

Comments are closed.

cambias.org zobacz wiecje https://beesafe.pl/porady/jak-przerejestrowac-samochod-po-smierci-wlasciciela/